«
 1. Anasayfa
 2. Dekorasyon Fikirleri
 3. Salon Perde Modelleri Nelerdir?

Salon Perde Modelleri Nelerdir?

salon-perde

Evde en çok vakit geçirdiğimiz ve dekorasyonda ekstra özen gösterilen yer şüphesiz ki salon perde modelleridir. Salon perde modelleri arasında doğru tercihi yapmak önemlidir.

Seçeceğiniz perde modeli rengiyle, deseniyle, dokusuyla ve duruşuyla salonunuza uyum sağlamalıdır. Aksi halde yanlış perde seçimi bütün dekorasyonu baltalayabilir.

 • Çift kanat perdeler

En popüler salon perde modelleridir. Uygun renk ve desenlere sahip fon perdelerle salonunuza zengin bir görünüm verir.

 • Tek kanat perdeler

Küçük pencereler için uygundur. Aynı kumaşla bağlayarak şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Büyük pencereler için uygun olmaz.

 • Briz perdeler
salon-perde
salon perde

Pencerenin alt ve üst kısmına montajlanan çubuklara geçirilir. Büzdürülerek kullanılır.

 • Farbelalı perdeler

Çift kanatlı perdelerin üzerine, perde borularına bağlı olarak kısa kumaşlarla pililer dikilir. Kullanımı kolay ve bir o kadar şık ve şirin durur.

 • Panolu perdeler

Çift kanatlı perdelerin üzerine kalın ve düz şekilde pano perdeler dikilir. Fakat sert olduğu için alttaki perdeleri açıp kapatırken zorlanabilirsiniz.

Kumaş Yapısına Göre Perde Çeşitleri

salon-perde

 • Keten perde modelleri

Yumuşak bir dokuya sahip salon perde modelleridir. Kırışmaya çok yatkın bir kumaş olduğu için elde ve soğuk suda yıkanmalıdır. Kurutma makinasında asla kurutulmaz. Yıkaması zor olsa da kire dayanıklıdır.

 • Yün perde modelleri

En az tercih edilen perde modelidir. Yüksek ısıda yıkanırsa çeker. Asılarak kurutulduğu takdirde şekli hemen bozulur. Çok çabuk sararır ve pamuklanır. Temizliği de çok zordur.

 • Kadife perde modelleri

Kalın dokusuyla son derece gösterişli salon perde modelleridir. Özellikle avangart bir dekorasyon düşünüyorsanız tercih edebilirsiniz. Temizliği de kolaydır ve leke tutmaz.

 • Tül perde modelleri

Sade ve hafif bir görünüme sahiptir. Evinize ferah ve sıcacık bir hava katar. 30 derecede yıkayıp direkt asmalısınız. Kırışıklık yüksek derecede yıkamadığınız müddetçe olmaz. En çok tercih edilen salon perde modelleri arasındadır.

 • İpek perde modelleri

Dayanıklı yapısıyla renklerini uzun süre korur. Fakat temizliği çok hassastır. Soğuk suda yıkamalı ve en düşük ısıda buharsız ütüleme yapılmalıdır. Lekelerini çıkarmak oldukça zordur.

Renk ve Desenlerine Göre Perde Modelleri

salon-perde

Salon perde modelleri arasında seçeceğiniz modeller renk ve desenleriyle dekorasyonu tamamlamalıdır. Beyaz, bej, kendinden desenli ve kabartmalı modeller salonunuza modern bir hava katar.

Enerjik ve canlı bir hava yaratmak için canlı ve zıt renkler tercih etmelisiniz. Ayrıca çiçek desenleri de ferah ve canlı bir ambiyans için idealdir. Daha rustik bir hava için tül perdeler tercih edilebilir.

Salona Perde Modelleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salon perde modelleri arasında seçim yaparken, işlevine, renk ve desenine, kumaşına, uzunluğuna, pencere boyutuna, mobilyalarınızla uyumuna dikkat edilmelidir. Gün ışığının içeri ne kadar girmesini istiyorsanız ona göre bir kumaş seçmelisiniz.

Uzunluk perdenin konumuna ve büyüklüğüne bağlıdır. Önünde hiçbir şey bulunmayan çift kanatlı perdeler, yere 1,5 cm dökülürse hoş görünür. Fakat pencere önünde petek varsa stor perde kullanmak daha kullanışlı olacaktır. Kumaş ve renk seçim yaparken, dekorasyonu ve ambiyansı göz önüne alarak tercih yapmayı unutmayın.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *