«
  1. Anasayfa
  2. Dekorasyon Fikirleri
  3. Mutfak Perde Modelleri ve Özellikleri

Mutfak Perde Modelleri ve Özellikleri

perde

Mutfağınızı baştan aşağı yenilemeye karar verdiniz; perde ve  bütün dolaplarınızı, ankastrelerinizi yenilediniz.

Sıra perdelere geldi fakat çeşitlilik karşısında kafanız karışıksa çözüm çok basit. Mutfak modelleri ve özelliklerini sizler için derledik. Dekore ettiğiniz mutfak tarzına uygun perdeyi seçerek son dokunuşu yapabilirsiniz.

  • Çubuklu briz mutfak perdesi

Briz perdeler, direkt olarak kapı veya pencerelere monte edilir. Temizliği ve kullanımı kolaydır. Pencereye monte edildiği için sarkma, rüzgârdan uçma gibi bir durum olmaz. Tül ya da istediğiniz kumaşlardan yapılabilir.

  • Zebra mutfak perdesi

Zincirli mekanizmalarıyla son derece kullanışlı olan zebra perdeler hem tül hem güneşlik olarak kullanılabilir. Ayrıca en uzun ömürlü türüdür.

  • Katlamalı mutfak perdesi

Zincirli veya yaylı mekanizmaya sahiptir. Kumaşlar kat kat tasarlanarak oluşturulur. Hem pratiklik hem de şıklık istiyorsanız katlamalı mutfak perde modelleri tam size göre.

  • Stor mutfak perdesi

perde

Dayanıklılığı ve kullanışlı yapısıyla en çok tercih edilen ve bilineni stor perde modelleri olmaktadır.. Alüminyum boruya sarılı perde zincir mekanizmasıyla çektiğinizde açılır ve kapanır. Temizliği de bir o kadar kolaydır. Ayrıca blackout özelliğiyle ışık geçirgenliğini yüksek oranda engeller.

  • Tül mutfak perdesi

En eski mutfak modelleri arasındadır. Temizliği kolaydır. Leke tutmaz. Gün ışığından yaralanmak isteyenler için de ideal bir seçimdir. Rustik bir mutfak dekorasyonunuz varsa tül mutfak perdelerini tercih edebilirsiniz.

  • Kısa mutfak perdesi

Mutfak pencereleri genelde küçük olduğu için kısa perdeler çok kullanışlıdır. Gün ışığını engeller fakat açık kalan kısımlarından yeterli ışığı almanızı sağlar. Kısa olduğu için kirlenme ihtimali daha azdır.

  • İp perdeler
perde
perde

Mutfaklara modern ve şık bir hava katar. Tekli yapıda olan ip perdelerin temizliği diğerlerine göre biraz zordur. Nemli bir bezle veya elektrikli süpürgeyle temizleyebilirsiniz. Ya da düzenli ve birbirine karışmadan makinada da yıkamak mümkündür.

En Kullanışlı Mutfak Perde Modelleri Hangileridir?

Bu soruya net bir cevap vermek zor olsa da bazı önerilerde bulunmak mümkündür. Pencere büyüklüğüne, dekorasyona göre değişse de en popüler ve en kullanışlı mutfak modelleri stor, zebra, katlamalı ve ip perdelerdir.

Farklı kumaş yapılarıyla hem kir tutmaz hem de temizliği çok kolaydır. Üstelik her tarza uygun modelleri mevcut ve fiyat olarak da uygundur.

Mutfak Perdesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

perde

Mutfak perdesi seçerken hafif kumaşlar seçmelisiniz. Yarı şeffaf perdeler seçmek hem güneş ışığını kırar hem de yeterli gün ışığını almanızı sağlar. Mutfak dekorasyonunuza göre seçimi yapmalısınız.

Küçük bir mutfağa sahipseniz açık tonlardaki seçimi mutfağınızın daha geniş görünmesini sağlar. Dar alanları değerlendirmek açısından kısa mutfak perdeleri idealdir. Hem şık hem de kullanışlı olur. Geniş bir mutfağınız varsa fon kullanabilirsiniz. Mutfak modelleri arasında seçim yaparken kolay temizlenen ve leke tutmayan kumaşlar tercih etmelisiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *