«
 1. Anasayfa
 2. Dekorasyon Fikirleri
 3. Oturma Odası Dekorasyonu Yapılırken Dikkat Edilecekler

Oturma Odası Dekorasyonu Yapılırken Dikkat Edilecekler

Oturma Odası Dekorasyonu Yapılırken Dikkat Edilecekler

Oturma odası dekorasyonu, evimizin çehresinin tamamen değişmesine sebep olacağı için son derece dikkatle ve doğru tercihlerle gerçekleştirilmesi gereken bir konudur. Yanlış tercihler, zamanınızın büyük bir kısmını geçirdiğiniz bu yaşam alanınız içinde kendinizi iyi hissetmemenize neden olacak, düşük enerji oluşumuna neden olacaktır.

Oturma odası için, kesin kararınızı vermeden önce göz önünde bulundurmamız gereken birkaç nokta;

 • Koltukların büyüklüğünü, salonumuzun ölçülerine göre tercih etmeliyiz. Sıkış tıkış mobilya doldurduğumuz bir oturma odası, içinizi açmaktan çok, içinizin daralmasına sebep olacaktır
 • Seçeceğiniz halı, koltuk, masa gibi ana parçalar birbiri ile uyum içinde olmalı, ayrıca duvar renkleri de buna göre seçilmelidir
 • Her parçayı doğru seçsek bile unutmayın ki, ışığı doğru kullanmasanız başarılı sonuçlar elde edemezsiniz. Bu sebeple, mobilyaların oturma odasındaki, pencerelere göre olan konumu çok dikkat edilmesi gereken bir husustur.
 • Tüm bu süreçler oluşturulurken, televizyonun yeri oturma odasında dengeli ve uyumlu bir şekilde belirlenmelidir.

Bu belli başlı kurallara dikkat edip, ana hatları oluşturduktan sonra, kendinizden bir parça katacak küçük dekorasyon dokunuşları gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, modern oturma odası dekorasyonu yapıyorsanız, asimetrik tablolar ya da metal sürrealist heykelciklerle ya da kendinizi ifade edecek parçalar hangileri ise, ekleyerek dekorasyonunuzu başarı ile sonlandırabilirsiniz.

Geniş Oturma Odası Dekorasyonu Yapılırken Neleri Tercih Etmeliyiz?

Oturma Odası Dekorasyonu Yapılırken Dikkat Edilecekler
Oturma Odası Dekorasyonu Yapılırken Dikkat Edilecekler

Eğer geniş bir oturma odasına sahip olacak kadar şanslı isek, bunun hakkını verecek şekilde en doğru ve başarılı bir oturma odası gerçekleştirmemiz gerekir.

Büyük oturma odası dekorasyonu yaparken dikkat etmemiz gereken ilk husus, bulduğumuz her boş yere, mobilya doldurarak oturma odamızı bir eşya deposu haline getirmememiz gerektiğidir. Boş alanların hepsini doldurmak ya da halı sermek zorunda değilsiniz. Boş kalan alanları kendiniz ya da çocuklarınız için hobi köşesi haline getirerek, ailenizle birlikte kaliteli zaman geçireceğiniz alanlar yaratabilirsiniz.

Küçük oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla herkesin oturma odası hayal ettiği kadar geniş değildir. Ama doğru tercihlerle oluşturulacağınız oturma odası dekorasyonu sayesine, yaşam alanınızın daha geniş ve derin boyutlu bir şekilde algılanmasını sağlayabilirsiniz.

Küçük oturma odası dekorasyonu için birkaç önemli tavsiye;

 • Hem duvarlar hem mobilyalar için açık renkleri kullanmalısınız. Örneğin, gri oturma odası dekorasyonu küçük boyutlara sahip alanlar için ideal bir tercih olacaktır.
 • Çok fazla uzun ve hantal mobilyalar seçmemelisiniz, mümkün olduğunca az yer kaplayan ve kolay taşınabilen eşyalar tercih etmelisiniz.
 • Duvarlarınızda geniş ve büyük aynalar kullanmanız, dekorasyon için daha genişlik ve ferahlık veren bir etki yaratacaktır. Özellikle, modern oturma odası dekorasyonu gerçekleştirmek istiyorsanız aynalar aynı zamanda bu tarz için doğru tercih olacaktır.
 • Işığı doğru kullanmanız, sınırlı büyüklüğe sahip olan oturma odanızın daha ideal boyutlarda algılanmasına sebep olacaktır. Dar uzun oturma odası dekorasyonu yapıyorsanız eğer, mobilyaların ışığa göre doğru olarak konumlandırılması başarılı bir uygulama yapmanızı sağlayacaktır.

Dekorasyon İle Evinizin Atmosferini Nasıl Değiştirebilirsiniz?

oturma odasi dekorasyonu dikkat edilecekler

Oturma odası, çok fazla ayrıntıdan oluşan ve bu sebeple uzun araştırmalar sonucunda karar verilmesi gereken bir konudur. İlk adım olarak, hangi tarzda bir dekorasyon yapmak istediğinize karar vererek seçenekleri değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Sade oturma odası dekorasyonu mu yoksa avangart bir dekorasyon mu uygulamak istediğinize karar verdikten sonra daha hedef odaklı bir araştırma yapabilir, evinizin çok şık ya da doğayı çağrıştıran bir atmosfere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *