«
 1. Anasayfa
 2. Dekorasyon Fikirleri
 3. Şık Görüntüsüyle Kruvaze Perde Modelleri

Şık Görüntüsüyle Kruvaze Perde Modelleri

kruvaze-perde

Aslında herkesin aşina olduğu ama adını bilmediği, ortadan ikiye ayrılan o perdeler kruvaze perde olarak adlandırılır.

Tül perdeye yukarıdan aşağıya çapraz şekilde ip dikilir. Bu iple birlikte kanatlar ortadan ikiye ayrılarak yukarı doğru toplanır. Kruvaze perde modelleri kadınların en gözde modelleri arasındadır.

En Çok Tercih Edilen Kruvaze Perde Modelleri ve Özellikleri

Çok çeşitli olan kruvaze perdeler teknik özelliklerinin yanında, renk ve kumaş olarak da birbirinden ayrılır. Uçları püsküllü, taşlı olan modelleri de evinize oldukça şık bir hava katar.

 • Tek kanat kruvaze

Genellikle küçük pencerelerde rastlanır. Fakat büyük pencerelerde de farklı bir tarz yaratmak istenirse kullanılabilir. Mutfaklarda çok sık tercih edilen bir modeldir. Ayrıca kapı girişlerinde de kullanabilirsiniz.

 • Mekanizmalı kruvaze perde
kruvaze-perde
kruvaze perde

Mekanizmalı kruvaze perde modelleri en çok tercih edilen modeldir. Kornişe montajlanan bir mekanizmayla çalışır. Bu mekanizma, zinciri çekerek, içerisine geçirilmiş ve zincire bağlı olan ipi harekete geçirip, yukarı doğru büzüşüp hoş bir görünüm oluşmasını sağlar.

 • Manuel kruvaze perde

Bu modelde kornişe bağlı olan veya başka bir mekanizma bulunmaz. Perdenin içerisinde bulunan ipi elinizle kendiniz çekip perdenin toplanmasını sağlarsınız. Toplandıktan sonra perdenin pilelerini düzeltmek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebepten dolayı pek tercih edilmez.

 • Yalancı kruvaze perde

Bu perdeye tam olarak kruvaze perde denilemez. Çünkü kruvaze perdelerin aksine düz dikilir ve içerisinde herhangi bir ip sistemi bulunmaz. Bu modelde kalın ve dekoratif bir ip kornişe monte edilip, perdeyi dışarıdan sarar ve yukarı doğru toplanmasını sağlar.

Kruvaze Perdenin Kullanım Alanları

kruvaze-perde

Kruvazeler daha çok salonlarda, yatak odalarında ve oturma odalarında kullanılır. Mutfakta da kullanımı yayındır. Ofislerde ve iş yerlerinde çok sık olmasa da kullanılabilir. Kruvaze perdeler bulunduğu ortama hem modern hem klasik bir hava katar. Düz tüller modern ve sade bir görünüm sağlarken dantelli ve hareketli tüller klasik ve şık bir atmosfer yaratır.

Kruvaze Perde Modelleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kruvaze-perde

Kruvaze modelleri arasında seçim yapmak kolay gibi görünse de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

 • İlk olarak tülün yapısına dikkat edilmelidir.
 • Sert tüllerin toplanması zor olacağı için keskin görünümler oluşturur, bu da pilelerin kötü görünmesine yol açar.
 • Daha hafif ve yumuşak tüller seçilmelidir. Bu sayede toplandığında dökümlü ve düzgün pileler elde edebilirsiniz.
 • Mekanizmalı bir perde alacaksanız, mekanizmanın doğru çalıştığından emin olmalısınız.
 • Kullanılan ip, tül rengiyle uyumlu olmalı dışarıdan bakıldığında kendini belli etmemelidir.

Kruvaze Modelleri Nasıl Yıkanır?

Kruvaze perdeyi ilk olarak mekanizmadan ayırmalısınız. Daha sonra kruvaze perdelere özel kılıflara koyup makinaya yerleştirin. 30 derecede, hassas yıkama modunda yıkayabilirsiniz.

Perdeyi makinadan çıkardıktan sonra direkt olarak asın. Kuruduktan sonra mekanizmayı perdenize takıp kullanabilirsiniz. Yüksek sıcaklıkta kesinlikle yıkmamalısınız. Aksi halde perdeniz kırışacaktır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *