«
 1. Anasayfa
 2. Dekorasyon Fikirleri
 3. Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Evin görünümünü ve havasını etkileyen en önemli faktörlerden birisi duvar rengidir. Bugün yazımızda duvar rengi nasıl seçilir duvarlarımı hangi renge boyatmalıyım sorularına yanıt arayacağız.

1. Hemen Duvar Boyası Seçmeyin

Duvarlarını boyamak isteyen pek çok kişinin yaptığı en büyük hatalardan birisi beğendiği ve ilgisini çeken bir tonu hemen almaktır. Ancak evinize duvar rengi nasıl seçilir diye düşünmeyin. Renkleri seçerken evinizin dekorasyonundan kullanılan objelerin rengine kadar pek çok farklı faktörün göz önünde bulundurulması gerekir.

2. Duvar Boyası Seçimi Yaparken İlham Alın

Duvar Rengi Nasıl Seçilir?
Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Özellikle özgün ve çarpıcı renkte bir duvar yaratmak istiyorsanız; duvar rengi nasıl seçilir ve seçerken ne yapılmalıdır? Seçim yaparken ilham alacağınız parçalar kullanın. Bunun için koltuk minderlerinizin deseni, koltuk şalınızın rengi, sevdiğiniz bir tabloda ilginizi çeken bir renk ilhamınız olabilir.

3. Duvar Rengi Nasıl Seçilir? | Tarzınızı Göz Önünde Bulundurun

Duvar rengi seçimi oldukça kişiseldir. Bazı insanlar canlı ve parlak renkler ile duvarlarını boyayıp duvar aksesuarlarını minimal seçmektedir. Bazıları ise duvarları olabildiğince nötr olan beyaz, açık gri, bej gibi renklerle boyamakta ve duvar aksesuarları ile cesur renkleri duvarlarda göstermektedir.

Eğer dikkatleri duvarlarınızdan ziyade aksesuar ve mobilyalarınıza vurgulamak istiyorsanız; nötr renkler seçmenizi öneririz. Nötr renkli duvarlar aynı zamanda birkaç dekorasyon objesinin değişmesi ile odaya bambaşka bir hava katmanızı sağlar.

Orta nötr renkli duvar boyası renkleri ise çizik ve kirleri gizledikleri için aileler için ideal bir seçim olacaktır.

4. Duvar Rengi Seçimi İçin Alt Tonları Anlayın

Duvarlarını boyayan pek çok kişi duvarlarının hayal ettiği gibi görünmemesinden şikayetçi olmaktadır. Bunun temel nedeni boyanın pek çok farklı renkten oluşması ve soğuk – sıcak alt tonların farklı görünümlere yol açmasıdır:

 • Sıcak boya renkleri kırmızı ve sarı alt tonlara sahiptirler. Soğuk boya renkleri ise gri, mavi ve yeşil gibi soğuk renklerin tonuna sahiptir.
 • Mekanınızda yaratmak istediğiniz etkiyi göz önünde bulundurmalısınız.

5. Duvar Rengi Nasıl Seçilir? | Kataloğunu Edinin

Renk seçiminde aklınızda hiçbir soru işareti kalmaması için geniş yelpazede boya rengi sunan duvar boyası katalog ürünlerini seçin. Aynı zamanda mümkünse bu katalogları evinize getirerek farklı ışıklarda test edin, duvarlarınızın önüne koyarak gözünüzde canlandırın.

duvar rengi nasil secilir

Katalogdaki renkler her türlü ışıkta, günün farklı saatlerinde ve odanın farklı renklerinde farklı görünebilir. Bu nedenle tek ışık altında renk seçimi yapmamanız çok önemlidir.  Aydınlatma boya renklerinin evinizde nasıl görüneceğini gösterecektir.

Örneğin;

 • Güneye bakan odalar gün boyu ışık aldıklarından daha sıcak bir ışığa sahiptir. Bu da renklerin biraz solmasına yol açabilir. Bu nedenle bu alanlarda soğuk renk tonlarını tercih etmenizi öneririz.
 • Kuzeye bakan odalar serin, mavi ve gri bir doğal aydınlatmaya sahiptir. Bu nedenle daha sıcak bir ton ile odanın görünümü dengelenebilir.
 • Doğu ve batı cephesinde yer alan odalar günün saatine bağlı olarak soğuk ve sıcak aydınlatmaya sahiptirler. Bu nedenle bu odalarda isterseniz sıcak isterseniz soğuk mekan duvar boyası alt tonlarını kullanabilirsiniz.

6. Doğru Duvar Boyası Türünü Seçin

Boyanızın renginin nasıl görüneceğini etkileyen bir başka faktör de parlaklıktır. Bir boyanın parlaklığı ne kadar yüksek olursa duvarı temiz tutmak kolay olur; ancak özellikle kusurlu ve izli duvarlarda bu sorunlar daha çok belli olur.

 • Parlak boyalar silinebilir ve temizliği kolaylaştıran boyalardır. Özellikle döşeme, dolap ve süpürgelikler için idealdir.
 • Yarı parlak boyalar geniş alanlardaki, duvarlar için ideal olmasalar da, yine kolay temizlenen ve daha az parlak görünen boyalardır. Banyolarda ve yüksek nemli alanlarda ideal boyalardır.
 • Saten boyalar özellikle çocuk odaları ve koridor gibi geçiş alanlarının sık olduğu alanlar için idealdir.
 • Yatak odalarında düz veya mat duvar boyası en iyi seçim olacaktır.
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *