«
  1. Anasayfa
  2. Dekorasyon Fikirleri
  3. Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Olmalıdır?

camasir-makinesi-temizligi

Çamaşır makinesi temizliği yıkanan çamaşırların hijyeni açısından önemlidir. Temizlenen çamaşırların ayrıca daha güzel kokmasını da sağlayacaktır.

Sık kullanılan çamaşır makinesi içerisinde zamanla biriken deterjan kalıntıları bakteri oluşumuna sebep olur. Kötü kokunun da makine içine sinmesi ile birlikte yıkanan çamaşırlar tam olarak temizlenmeyecektir.

En az ayda bir kez çamaşır makinesi için özel geliştirilen makine deterjanı ile yüksek derecede boş olarak çalıştırılmalıdır. Bu sayede içinde biriken kalıntılar temizlenmiş olacaktır. Ayrıca makine önünde bulunan kapak açılarak filtrenin temizlenmesi de gerekmektedir. İki üç ayda bir yapılması uygun olacaktır.

Çamaşır Suyu İle Çamaşır Makinesi Temizliği

camasir-makinesi-temizligi
Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşır makinesi temizliği içinde kullanılacak ürünler arasında çamaşır suyu da yer alır. Deterjan gözüne uygun miktarda konulan çamaşır suyu ile makine boş olarak çalıştırılmalıdır. Bu yöntem dışında ürünü makine içerisine koymak da iyi sonuç verecektir. Aynı zamanda deterjan haznesi makineden çıkarılarak sık sık yıkanmalıdır.

Her kullanımdan sonra makine içi havalandırılmalıdır. Aksi takdirde kötü kokuya sebep olur. Makine lastiğinin kurulanması da önemli bir konudur. Islak kalan makine lastiği zaman içinde küflenmeye neden olacaktır.

Makine içinde kullanılan deterjan, yumuşatıcı gibi ürünlerin çamaşırların oranına göre kullanılması gerekmektedir. Fazla kullanılan deterjanlar makine içinde birikmeye neden olacağından zamanla bakteri oluşturacaktır.

Küflenen Çamaşır Makinesi Lastiği Nasıl Temizlenir?

Beyaz eşyaların kullanım ömrünün uzunluğu için talimatlara uygun kullanılması önemlidir. Çamaşır makinesi de hem yıkanan çamaşırların hijyeni hem de düzgün çalışması için düzenli olarak temizlenmelidir. Her yıkamadan sonra kurulanmayan makine lastiği zaman için küflenir. Bu durumda çamaşır suyu, karbonat ve sirke ile temizlik, ilk etapta önerilen yöntemler arasında olur.

Bir miktar sirke içine konulan karbonat, oluşan lekelerin üzerine dökülerek bekletilir ve sonrasında bez yardımı ile silinir. Çıkmayan inatçı leke için çamaşır suyu kullanılması gerekebilir.

Daha temiz çamaşırlar için çamaşır makinesi temizliği rutin olarak yapılmalıdır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *