«
 1. Anasayfa
 2. Dekorasyon Fikirleri
 3. Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yaz mevsiminde misafir ağırlamanın en konforlu ve en eğlenceli yerleri evimizin bahçeleridir. Burada hem kendi evimizde olmanın rahatlığını yaşarız hem de dışarıdaymışçasına özgürlüğü tadarız.

Bahçeler  gerekli özen gösterilir ve bakım yapılırsa hiç çıkmak istemeyeceğiniz alanlara dönüşebilir. Bahçe dekorasyonu oluşturmak ve gerekirse birkaç dergi karıştırmak bu süreçte işinizi kolaylaştırabilir. Yeşilin verdiği huzur uygun dekorasyon ürünleriyle tamamlandığında en renkli partilerin adresi olabilir.

Yazı iple çekmenin nedeni olan bahçede keyif hayali, bütçeyi zorlamayacak ürünlerle gerçekleşebiliyor. Her şeyde olduğu gibi dekor konusunda da sıkı bir plan şart. Mekanın genişliği ölçüsünde alınacak ürünlerin listesini yapmadan önce, mümkünse çiçek ve ağaç dizaynıyla ilgili konsept oluşturulabilir. En çok sevdiğiniz çiçeklerden başlayarak alanı renklendirmeye başlayabilirsiniz.

Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Geniş bir alanda Bahçe dekorasyonu ile ilgili çalışılacaksa durum çok daha kolaydır. Büyük bir alana çok fazla hayal sığdırılabilir. Bunların arasında hamak keyfi, çocuk oyun alanı, küçük bir havuz gibi istekler katılabilir. Son zamanlarda revaçta olan diğer uygulamalar da şöyledir:

 • Yemyeşil çimlerin üzerine yerleştirilen ahşap platform, çok hoş bir görünüm katar ve aynı zamanda yağmurlu havalarda oturulabilir bir alan yaratır.
 • Çardak fikri eskilerden beri gelse de balkon ya da bahçelerde son dönemlerde karşılaşılan projelerdendir. Yağışlı havalarda anın tadını çıkarmak için işlevsel bir dekorasyon ürünüdür.
 • Çocuklu aileler için çadırlara ve kaydıraklara, evcil hayvan sahibi olanlar için kulübelere yer verilebilir.
 • Doğal meyve-sebze yetiştiriciliğine merak saranlar için bir alan sera şeklinde kullanılabilir. Yeni hasat küçük çilekleri dalından koparıp çardakta yemenin keyfi başka yerde bulunmayacağı bir gerçektir.
 • Platform üzerine yerleştirilen bahçe koltukları, davetlilerle ya da aile üyeleriyle kaliteli zaman geçirmek için yeterli konforu sağlayabilir.

Bahçe dekorasyonu seçenekleri sınırsız şekilde online ortamda ya da dergilerde bulunabilir. Bütçe planlaması yaparak ihtiyaçlar oranında en zevkli tercihleri yapmak mümkün.

Bahçe Dekorasyonu Ürünleri

Gecesi ayrı gündüzü ayrı keyifli bahçeler için birbirinden zevkli ürünler satışa çıkarılıyor. Küçük ya da büyük tüm alanlara eşlik eden en kullanışlı bahçe dekorasyon ürünleri arasında güneş enerjili aydınlatmalar yer alıyor. Havanın kararmasıyla kendini gösteren küçük ışıklar ortamı aydınlatmasının yanında çok hoş bir görünüm katıyor. Tamamen doğal bir enerjiyle çalıştığı için de herhangi bir elektrik sarfiyatı yaratmıyor.

Tasarımcıların ürettiği birbirinden farklı saksılar, rengarenk çiçeklerle bütünleştiğinde ortaya çok hoş görüntüler çıkarır. Hatta saksı yerine kullanılan renklere boyanmış araba lastikleri bu konuda farklı bir seçim olur. Tabii yemek yeme, kahve içme anlarına sahiplik edecek masa sandalye takımı olmazsa olmazlardandır.

Bahçe Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

bahce dekorasyonu nasil yapilir

Kıymetli vaktinizi harcadığınız, bütçeden büyük rakamlar ayırdığınız bahçelerin daimi olarak bakımlı ve yeni kalması için birkaç noktaya dikkat etmekte fayda var;

 • Koltuk ve sandalye takımında leke tutmayan açık havaya uygun kumaşta ürünler seçilmeli. Özellikle yağmur ve kar durumlarında ıslanmadan etkilenmeyecek hasır modeller tam da bahçe dekoru için aranılan özellikte.
 • Mevsimine uygun ağaç ve çiçek dikimi yapmak gerekir. Alanın büyüklüğüne göre planlama yapmak ve o bölgede yetişecek bitkileri seçmek gerekir. Aksi halde hayal kırıklığı yaşanabilir.
 • Camekanla kapatılan bölümlerde sineklik tercihi unutulmamalıdır. Sivri sineklerden kaçış noktası olarak bu alan kullanılabilir.

Eğer küçük de olsa şehrin merkezinde bir bahçeniz varsa şanslı birkaç kişiden birisiniz demektir. Çünkü bu alanı güzelleştirmek için pek çok seçenek mevcut. Eğlenceyi, aktiviteleri hatta kimi zaman kendi kendine kalmayı sağlayabileceğiniz bahçeler için yapı marketlerden uygun fiyatta ürünler bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *